а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одошто

Вид збор: Сврзник
Ранг: 1243
1. Во споредување, при избор на подобра можност.
Англиски: as
Примери:
Подобро да си одам одошто да седам и да гледам како се урива се.
Попаметно е да работиш одошто да мислиш постојано на девојката.
2. За да се изрази причината за вршење на некакво дејство; затоа што.
Англиски: because
Примери:
Одошто многу го сакаше, почна да го прогонува.
Одошто не можеше да издржи, почна да ги избегнува сите средби.