а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одора

мн. одори
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21824
свечена облека, официјална облека
Англиски: robe
Примери:
Тие бараат само поклонение, восхит и потчинетост на одората.
Да имав извезена небесна одора.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК