а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одонде

и одондека
Вид збор: Прилог
Ранг: 29947
1. Од онаа страна.
Примери:
Оди одонде, таму има помалку кал.
2. Од она место што го покажува лицето што зборува.
Примери:
Собата беше тесна а долга, како одонде откај дрвото до тука.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК