а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одоми

одомат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32665
1. Направи некој да има дом, куќа.
Албански: bëj me shtëpi
Примери:
Родителите му купија стан, го одомија.
2. ожени, омажи
Англиски: marry Албански: martoj
Примери:
Тој остана сам со бабата, ги одоми и синот и ќерката.
3. (се одоми) Се здобие со дом, куќа.
Албански: bëhem me shtëpi
Примери:
Направија малечка куќичка, се одомија.
Изведенки
1. одомува несв.
(се) одомуваат
2. одомување ср.
глаг. им.