а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одомаши

(се) одомашат; одомашен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 52618
1. Направи некој или нешто да стане домашно, да се приспособи, да се навикне на нова средина, на нов начин на живеење и сл.
Англиски: adopt Албански: adaptoj
Примери:
Го прифатија како член на семејството и го одомашија.
2. (се одомаши) Стане како домашен, стане домашен по приспособувањето.
Англиски: adopt Албански: adaptoj
Примери:
Новодојдените брзо се одомашија во селото.
Во определени услови многу зборови се одомашија во нашиот јазик.
Изведенки
1. одомашува несв.
(се) одомашуваат
2. одомашување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК