а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одолив

одоливиот
Вид збор: Придавка
На кој може да му се одолее.
Англиски: resistable
Примери:
Одолив предизвик.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи