а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одолжи

одолжат; одолжил; одолжен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20583
1. Повеќе од очекуваното временски продолжи извршување на некоја работи, одложи повеќе пати.
Англиски: lengthen Албански: zgjatë
Примери:
Студеното време ја одолжи вегетацијата.
2. (се одолжи) Временски се продолжи извршување на некоја работа.
Англиски: extend Албански: zgjas
Примери:
Судскиот процес се одолжи три години.
Изведенки
1. одолжува несв.
(се) одолжуваат
2. одолжување ср.
глаг. им.