а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одолее

одолеат
Вид збор: Глагол, свршен
Издржи пред некој предизвик, совлада некој напор, напад, болест и сл.
Англиски: resist
Примери:
Таа иако беше на диета, не им одолеа на слатките.
Старото дрво во дворот одолеа пред силното невреме.
Изведенки
1. одолева несв.
одолеваат
2. одолевање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи