а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одоколу

Вид збор: Прилог
Ранг: 9331
1. Од сите страни.
Примери:
Куќата одоколу беше оградена со борови.
За миг се собраа луѓе одоколу.
2. На индиректен начин.
Англиски: indirekt
Употреба: Преносно значење
Примери:
Зборуваше одоколу, немаше храброст да каже што сака.