а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одобрувачки

одобрувачкиот
Вид збор: Прилог
Ранг: 32427
Што покажува одобрување, што е знак на одобрување.
Англиски: approving
Примери:
Го погледна одобрувачки.
Одобрувачки нишна со главата.
Изведенки
одобрувачки прид.
Пример: одобрувачки знак
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК