а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одоброволи

одоброволат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16918
1. Направи некој да има добро расположение.
Албански: qetsoj, rehatoj
Примери:
Го одоброволија да соработува.
Тој ја зазборува колку да ја одоброволи.
2. (се одоброволи) Постигне, се здобие со добро расположение.
Албански: disponoj
Примери:
Кога ја слушна веста, се одоброволи.
Изведенки
1. одоброволува несв.
(се) одоброволуваат
2. одоброволување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК