а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одобрение

мн. одобренија
Вид збор: Именка, среден род
Дозвола да се направи нешто.
Англиски: permission Албански: leje
Примери:
писмено одобрение
Доби одобрение од директорот.
Климнувањето со главата значеше одобрение.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи