а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

односен

односни
Вид збор: Придавка
Ранг: 13189
За тој / таа / тоа што се работи, за тој / таа / тоа што се зборува.
Англиски: concerning
Примери:
Односното прашање останува да се реши.
Односното село се изделува од околината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК