а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одникаде

Вид збор: Прилог
Од ниедна страна; од ниедно место, од никого.
Англиски: from nowhere
Примери:
Одникаде не добиле помош.
Сонцето пече, одникаде облаче.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи