а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одниже

однижат; однижи, однижете; однижав, однижаа; однижал; однижан; (ќе) однижев, (ќе) однижеа; (ќе) однижел; однижен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Растури низа, тргне, извади од низа.
Албански: çvargësoj
2. (се одниже) Се расипе низа, се тргне, се извади од конец.
Албански: çvarget, prish vargun
Примери:
Ми се однижа бисерниот ѓердан.
Изведенки
1. однижува несв.
(се) однижуваат
2. однижување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК