а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

однесување

мн. однесувања
Вид збор: Именка, среден род
1. (глаг. им.) однесува
Англиски: carrying Албански: sjellje
Примери:
Брзото однесување во болница беше одлучувачко за нивните животи.
2. Начин на комуникација, однос.
Англиски: behavior Албански: sjellje
Примери:
Ученик со непримерно однесување.
Не е за секаде такво однесување.
3. обраќање
Англиски: conduct Албански: konvertim
Примери:
Не е во ред такво однесување кон наставник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи