а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

однекаде

Вид збор: Прилог
Ранг: 5501
Од некоја страна, од некое непознато место.
Англиски: somewhere
Примери:
Однекаде на небото се појави облак чад.
Разлаено куче однекаде се најде до него, подготвено да го касне.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК