а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

однедопица

Вид збор: Прилог
Без најава, ненадејно, неочекувано, одненадеж.
Англиски: suddenly
Примери:
Однедопица престана песната на штурците.
Се затвори вратата од визбата и однедопица ја снема светлината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК