а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

однатре

Вид збор: Прилог
1. Од внатрешната страна.
Англиски: inside
Примери:
Влезе и се заклучи однатре.
Ја вароса целата куќи ама само однатре.
2. од внатрешноста
Англиски: inside
Примери:
Цвеќето се суши, нешто го јаде однатре.
Однатре се слушаа неразбирливи гласови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи