а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

однароди

однародат; однародил; однароден
Вид збор: Глагол, свршен
1. Отуѓи некого од сопствениот народ, направи некој или нешто да го изгуби народниот карактер.
Англиски: alienate Албански: tjetërsoj
Примери:
Лошите услови ги однародија луѓето.
2. (се однароди) Се отуѓи од сопствениот народ.
Англиски: distance Албански: tjetërsoj, largoj
Изведенки
1. однародува несв.
(се) однародуваат
2. однародување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК