а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одназад

Вид збор: Прилог
Од задната страна; од грбот; од крајот.
Англиски: behind
Примери:
Влегол во дворот одназад.
Палтото одназад му беше извалкано со кал.
Детето знаеше да брои одназад.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи