а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одмрси

одмрсат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Доведе нешто смрсено во претходна состојба.
Англиски: disentangle
Примери:
Нејзината смрсеност не ќе ја одмрсат илјада волшебници ни по илјада години.
2. (се одмрси) Нешто смрсено дојде во претходна состојба.
Англиски: disentangle
Изведенки
одмрсува несв.
(се) одмрсуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи