а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одмрзне

одмрзнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Под дејство на топлина врати во претходна состојба нешто што било замрзнато.
Англиски: defrost Албански: shkrij
Примери:
Го одмрзна месото за ручек.
Одмрзни го фрижидерот да го исчистам.
2. (се одмрзне) Се растопи.
Англиски: thaw Албански: shkrij
Примери:
Се одмрзнаа мразулците што висеа од олуците.
Изведенки
1. одмрзнува несв.
(се) одмрзнуваат
2. одмрзнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи