а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одмота

одмотаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со мотање одвие нешто што е намотано (клопче).
Англиски: unwind Албански: shpalpj, çthurr
2. (се одмота) се размота
Англиски: unwind Албански: shpaloset, çthurret
Примери:
Клопчето падна од масата и се одмота.
Изведенки
1. одмотува несв.
(се) одмотуваат
2. одмотување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи