а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одмори

одморат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Остави, даде некому да се почине.
Англиски: rest Албански: pushoj, çlodh
Примери:
Одмори ги работниците малку.
Направи пауза за да ги одмори очите од читањето.
2. Помине време во одмор, се почине.
Англиски: rest Албански: pushoj, çlodhem
Примери:
Одморил малку и пак продолжил да копа.
3. (се одмори) Се почине, поврати сили.
Англиски: rest Албански: pushoj
Примери:
Се одмори лежејќи во тревата со поглед кон небото.
Малку подзастана на козјата патека, се одмори па продолжи.
Изведенки
1. одморува несв.
(се) одморуваат
2. одморување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи