а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одморен

одморениот
Вид збор: Придавка
Што се одморил, што е способен за работа.
Англиски: rested
Примери:
Следното утро стана одморен и свеж.
Иако спиеше кратко, се разбуди одморен.
Изведенки
одмореност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи