а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одмора

(се) одмораат
Вид збор: Глагол, несвршен
Починува, поминува време во одмор.
Англиски: rest
Примери:
По ручекот тој задолжително (се) одмора.
Старецот (се) одмораше под стариот орев.
Се одморав гледајќи во бескрајното зеленило.
Изведенки
одморање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи