а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одмолчи

одмолчат
Вид збор: Глагол, свршен
Избегне да одговори; молчи на поставено прашање.
Англиски: avoid to answer
Примери:
Присутните на настанот по принципот „трај си и свиркај си“ ја одмолчаа изјавата.
Изведенки
1. одмолчува несв.
одмолчуваат
2. одмолчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи