а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одмоли

одмолат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со молење издејствува нешто.
Англиски: beg Албански: lus
Примери:
Детето го одмоли соседот да му ја врати топката.
2. (се одмоли) Со молење издејствува нешто за себе.
Англиски: beg Албански: lus
Примери:
Се одмоли да не го казнуваат.
Изведенки
1. одмолува несв.
(се) одмолуваат
2. одмолување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи