а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одмогне

одмогнат
Вид збор: Глагол, свршен
Hаправи пречка, направи штета; оневозможи извршување на некоја работа.
Англиски: prevent
Примери:
Тој сакаше да помогне, но одмогна.
Иако застана во моја одбрана, тоа само ми одмогна.
Изведенки
1. одмогнува несв.
одмогнуваат
2. одмогнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК