а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одмилее

одмилеат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој или нешто да престане да му е мил(о) некому.
Албански: dal nga zemra
Примери:
Таа му ги одмилеа некогашните пријатели.
2. (со кратка личнозаменска форма) Престане да е мил некому.
Албански: del hujit
Примери:
Тој им одмилеа на роднините.
3. (се одмилее) (со кратка личнозаменска форма) Престане да му се милее.
Албански: del nga zemra
Примери:
По таа случка и одморот ми се одмилеа.
Му се одмилеа гостите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи