а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одметне

одметнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со брзо, отсечно движење отфрли, зафрли нешто настрана, наназад.
Англиски: retract Албански: hedh anash, mbrapa
Примери:
Одеднаш тој се исправи, ја одметна главата наназад и го погледна в очи.
2. (се одметне) Се побуни против власта, законите, поредокот, обично со излегување од местото на живеење заради борба.
Англиски: rebel Албански: rebelohet
Примери:
Напролет тој се одметна в гора.
Неговиот дедо се одметнал и станал војвода.
Изведенки
1. одметнува несв.
(се) одметнуваат
2. одметнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи