а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одмерено

Вид збор: Прилог
1. Во ист ритам, рамномерно.
Англиски: regularly
Примери:
Часовникот удираше одмерено.
2. Без брзи и нагли постапки, умерено.
Англиски: moderate
Примери:
Зборуваше одмерено.
Не потрча, чекореше одмерено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи