а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одмени

одменат
Вид збор: Глагол, свршен
Замени, смени некого во работата, овозможи некому да се смени, да се одмори.
Англиски: replace
Примери:
Се сама работеше, немаше кој да ја одмени.
Снаата ја одмени свекрвата.
Изведенки
1. одменува несв.
одменуваат
2. одменување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи