а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одмена

мн. одмени
Вид збор: Именка, женски род
Тој што доаѓа да замени, смени некого во работата (обично син, ќерка, снаа).
Англиски: replacement
Примери:
Старицата доби одмена во куќата.
Синот и донесе одмена на мајката.
Се тешеше дека набргу ќе и дојде одмена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи