а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одмандали

одмандалат
Вид збор: Глагол, свршен
Отвори врата што била затворена со мандало, резе и сл.
Англиски: unlock Турски: mandal
Примери:
Ја одмандали портата.
Рацете му се тресеа, одвај ја одмандали вратата.
Изведенки
1. одмандалува несв.
одмандалуваат
2. одмандалување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи