а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одмаздувачка

Вид збор: Именка, женски род
1. одмаздница
Англиски: avenger Албански: hakmarrje
2. одмаздување
Англиски: revenge Албански: hakmarrje
Примери:
Одмаздувачката не е решение.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи