а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одмаздољубив

одмаздољубиви
Вид збор: Придавка
Што сака да се одмазди; што не простува навреда.
Англиски: vindictive, revengeful
Примери:
одмаздољубив демнач на секоја забелешка
Изведенки
одмаздољубивост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи