а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одмаздник

мн. одмаздници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што (се) одмаздува.
Англиски: avenger
Примери:
Селаните го избраа за одмаздник.
Тој беше одмаздникот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи