а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одмаздлив

одмаздливиот
Вид збор: Придавка
Што е склон на одмазда, што може да се одмазди.
Англиски: unforgiving
Примери:
Тој имаше одмаздлив карактер.
Одмаздлив човек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи