а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одмазди

одмаздат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Казни злосторник во име на жртвата.
Англиски: revenge Албански: hakmerrem
Примери:
Тој го одмазди својот брат.
Синот го одмазди татка си.
Семејството ја одмазди смртта на својот најмлад член.
2. (се одмазди) Со одмазда се задоволи за извршена неправда, насилство и сл.
Англиски: revenge Албански: hakmerrem
Примери:
Ќе ти се одмаздам за ова што ми го направи.
За навредата му се одмазди подоцна.
Изведенки
1. одмаздува несв.
(се) одмаздуваат
2. одмаздување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи