а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одмазда

мн. одмазди
Вид збор: Именка, женски род
Свесна, повратна реакција на некое злосторство заради лично задоволување за извршената неправда, насилство и сл.
Англиски: revenge Албански: hakmarrje
Примери:
Само одмазда можеше да го смири.
Желба за одмазда.
Лута одмазда.
Изрази
Крвна одмазда - обичајна обврска на семејството чијшто член е убиен да го убие извршителот на убиството или да врати на истиот начин на некој член од семејството на убиецот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи