а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одмагли

одмаглат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25722
1. избега, исчезне
Англиски: disappear Албански: ik, zhduket
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Штом виде што направи веднаш одмагли.
Не чекаше да го избркаат, самиот одмагли.
2. (се одмагли) Се тргне, исчезне магла.
Албански: largohet, zhduket
Примери:
Од греењето во автомобилот се одмаглија прозорците.
Изведенки
1. одмаглува несв.
(се) одмаглуваат
2. одмаглување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК