а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одмавне

одмавнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со мавтање, со движење на раката или на главата покаже несогласување, одбивање или помирување со нешто.
Англиски: decline Албански: valvitje, tundje dore
Примери:
Презриво одмавна со раката и ништо не одговори.
Одмавна со главата колку да покаже дека се лути.
2. Отпоздрави со мавтање.
Англиски: greet Албански: përshëndet me valvitje dore
Примери:
Се видоа оддалеку, па само му одмавна со раката.
Изведенки
1. одмавнува несв.
одмавнуваат
2. одмавнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи