а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одлушне

одлушнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Оштети со откршување, одделување на мал дел од нешто.
Англиски: break Албански: coptohet, prishet
Примери:
Миејќи го таа го одлушна тенџерето.
2. (се одлушне) Се оштети со откршување, одделување на мал дел од нешто.
Англиски: break Албански: coptohet, thehet, prishet
Примери:
Ми се одлушна филџанот.
Изведенки
1. одлушнува несв.
(се) одлушнуваат
2. одлушнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи