а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одлучувачки

одлучувачкиот
Вид збор: Придавка
Што одлучува, од кој зависи донесувањето на крајниот заклучок.
Англиски: decisive
Примери:
Одлучувачки меч.
Одлучувачки фактор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи