а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одлучи

(се) одлучат
Вид збор: Глагол, свршен
Донесе одлука, реши нешто.
Англиски: decide Албански: vendosi
Примери:
(Се) одлучи да замине.
Комисијата одлучи негативно по приговорите.
Изведенки
1. одлучува несв.
(се) одлучуваат
2. одлучување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи