а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одлучен

одлучниот
Вид збор: Придавка
1. Што е цврст, непоколеблив при донесувањето одлуки, решенија.
Англиски: decisive
Примери:
Одлучен човек.
Одлучен раководител.
2. Што е енергичен, остар.
Англиски: energetic
Примери:
Одлучен тон.
Чекорот му беше одлучен.
Изведенки
1. одлучно прил.
Цврсто, непоколебливо.
Пример: Зборуваше одлучно.
2. одлучност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи