а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одлути

(се) одлутат
Вид збор: Глагол, свршен
Престане да е лут.
Англиски: calm down
Примери:
Се лутеше малку, ама се одлути.
Изведенки
1. одлутува несв.
(се) одлутуваат
2. одлутување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи