а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одложи

одложат
Вид збор: Глагол, свршен
Помести за подоцна извршување на нешто.
Англиски: postpone Албански: anuloj, shtyj
Примери:
Го одложија состанокот за следната недела.
Професорот го одложи испитот за утре.
Изведенки
1. одложува несв.
одложуваат
2. одложување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи